Kondilomi (HPV) - Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - simptomi, dijagnoza, terapije i prevencija. Kako se leče genitalne bradavice i da li vakcina pomaže?
Kondilomi (HPV) - Šta Treba da Znate o Simptomima i Lečenju
Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice ili papilomi, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova polno prenosiva bolest može izazvati značajan psihički i fizički diskomfor, a lečenje često zahteva strpljenje i višestruke terapije.
Šta su kondilomi i kako nastaju?
Kondilomi su posledica infekcije HPV virusom koji se prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, vagine, anusa ili penisa. Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.
Vrste HPV virusa
- HPV 6 i 11 - najčešći uzročnici kondiloma (nisu kancerogeni)
- HPV 16, 18, 31 i 45 - povezani sa rizikom od raka grlića materice
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se obično manifestuju kao mekane, izdužene izrasline beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, dok kod muškaraca se javljaju na penisu, prepucijumu ili otvoru uretre.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a u nekim slučajevima potrebna su dodatna histološka ili imunološka ispitivanja. Važno je tražiti drugo mišljenje ako postoji sumnja u tačnost dijagnoze, jer su poznati slučajevi pogrešnih dijagnoza.
Metode lečenja
Postoji više metoda za tretiranje kondiloma, a izbor terapije zavisi od lokacije i veličine promena:
1. Krioterapija (tečni azot)
Bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana do nestanka bradavica. Ponekad je dovoljno 2-3 tretmana, dok u težim slučajevima terapija može trajati i do godinu dana.
2. Lasersko lečenje
Efikasna metoda posebno za unutrašnje kondilome u vagini ili rektumu. Laserska vaporizacija se može primenjivati čak i tokom trudnoće.
3. Topikalne terapije
- Podofilotoksin (0,5% rastvor)
- Trihlorsirćetna kiselina
- 5-fluorouracil krema
Prevencija i vakcine
Na tržištu postoje vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa. Primaju se u tri doze i najefikasnije su ako se daju pre prvog seksualnog kontakta. Vakcine ne leče postojeću infekciju, ali mogu sprečiti nove infekcije.
Činjenice o vakcinama:
- Preporučuju se devojkama od 9 do 26 godina
- Daju se u tri doze (0, 2 i 6 meseci)
- Štite od HPV tipova koji izazivaju rak grlića materice
- Ne pokrivaju sve tipove HPV virusa
Važni saveti za bolesnike
- Uvek tražite drugo mišljenje ako ste dobili ozbiljnu dijagnozu
- Tokom lečenja izbegavajte seksualne kontakte kako biste sprečili širenje virusa
- Redovno posećujte ginekologa/androloga na kontrolama
- Ne paničite - većina HPV infekcija prolazi sama od sebe
- Pazite na imunitet - zdrav način života pomaže u borbi protiv virusa
Zaključak
Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna pojava. Ključ uspešnog lečenja leži u pravovremenoj dijagnozi i pravilno odabranoj terapiji. Iako HPV virus može ostati u organizmu, sa jakim imunitetom i pravilnim lečenjem, manifestacije u vidu bradavica mogu biti trajno pod kontrolom.